Vaření.czMagazínJehněčí a skopové maso všeobecně

Jehněčí a skopové maso všeobecně

Jehněčí a skopové maso všeobecně

Tradice jehněčího a skopového masa u nás pomalu mizí. Tyto druhy masa nesměly chybět při Velikonočních svátcích na žádném stole. Dnes je však problém toto maso v obchodě vůbec koupit. Přitom je zdravější než hovězí nebo vepřové maso.

28349×

Příprava a zrání masa, jeho kvalita

V zemích s tradicí konzumace jehněčího masa, zvláště pak na Novém Zélandě, jsou techniky a způsoby bourání jatečných trupů velmi propracované. Proto jsou při kuchyňské úpravě minimální ztráty.

Kuchyňská úprava jehněčího masa (příprava k tepelné úpravě)

Pro kuchyňskou úpravu používáme pouze maso řádně vyzrálé, neboť jen u takového masa je zaručena jeho šťavnatost, křehkost, chuť a vůně. Při úpravě masa je třeba důkladně odstranit případný tuk a jednotlivé části pečlivě odblanit a zbavit šlach. Možnosti kuchyňské úpravy jsou nepřeberné. Vyžadují však zručnost a znalost způsobů různých řezů. Právě úroveň nabídky kuchyňsky opracovaného jehněčího masa je v našich obchodech, ve srovnáni se západními sousedy, bohužel žalostná a určitě se velkou měrou podílí na malé poptávce po jehněčím mase.

Jehněčí maso ve výživě

K aktivnímu a zdravému způsobu života potřebuje každý člověk kromě jiného také příznivé složení nejdůležitějších živin. Jehněčí maso určitě splňuje dnešní požadavky na zdravou a plnohodnotnou výživu svojí vysokou biologickou a dietetickou hodnotou. Jehněčí se kromě své typické vůně a chuti vyznačuje dobrou stravitelností, vysokým obsahem důležitých aminokyselin, vitamínů a minerálních látek. Díky svému složení rovněž příznivě ovlivňuje metabolismus cholesterol, a tak plně vyhovuje současným trendům v gastronomii. Podle novozélandských údajů postačí 100 g jehněčího masa pokrýt doporučenou denní potřebu bílkovin z 30 - 40 %; zinku z 23 %; vitamínu B12 z 56 % a aminokyseliny niacinu z 27 %.

Porovnání kalorické hodnoty a obsahu tuku s jinými druhy mas podle stejných pramenu vypadá takto

 Druh masa (100g)   Kcal   KJ   Tuk v g 
 Jehněčí   220  921  13 
 Hovězí   283   1185   18 
 Vepřové   1444  921  21 
 Husí   364  1524  20 

Několik slov z jiného zdroje

Skopové, jehněčí a kůzlečí maso je oblíbené v mnoha kuchyních celého světa. Je k tomu mnoho důvodů. Jehněčí a kůzlečí maso je stejně kvalitní jako telecí. Je jemné, hodí se i k rychlé úpravě a i ve staročeských kuchařkách najdeme návody na jehněčí nádivku v mnoha nejrůznějších úpravách jako pokrm určený k jarnímu svátečnímu stolu. Ale i skopovému masu dávají v mnoha zemích přednost před vepřovým či hovězím. Je k tomu mnoho důvodů. Jeho nutriční hodnota, velký obsah bílkovin (17,2 g ve 100 g masa), ale i vysoký obsah vápníku, fosforu, železa, ale i vitamínu Bi, B2 i dalších látek nezbytných ke zdravému lidskému růstu. Jehněčí a skopové vnitřnosti jsou poměrně vzácné, obyčejně se na trh nedostanou, avšak jsou vítanou pochoutkou chovatelů.

Tepelná úprava jehněčího masa

Někdo vytýká skopovému jeho osobitou vůni. Řekněme si hned, že je to především předsudek, protože naopak v mnoha zemích je skopové oblíbeno právě pro toto osobité aroma. K zemím patří v Jugoslávie, Mexiko, ale i ve Španělsko. Stačí si na ni zvyknout. Chceme-li ji ale potlačit, v našich receptech najdete několik návodů, jak toho dosáhnout, ať už tepelnou úpravou, nebo použitím zvláštního koření. Nejčastějším kořením k potlačení vůně skopového masa je česnek, proto také ve vydaných kuchařských knihách, ve kterých je úprava skopového masa zastoupena jen skoupě, skopové maso na česneku téměř nikdy nechybí. I když skopové maso obyčejně neobsahuje velké množství tuku, má jeho tuk tu vlastnost, že poměrně rychle stydne. Proto dáváme skopové maso ještě horké na předem nahřáté talíře. Až vyzkoušíte několik našich předpisů, přesvědčíte se, že skopové maso bude vítaným přínosem do vaší kuchyně. Zveřejněno s laskavým svolením firmy Platen - www.ovce.net Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena