Vaření.czMagazínJe libo kuřátko?

Je libo kuřátko?

Je libo kuřátko?

Kuřecí maso je v naší republice druhým nejčastěji konzumovaným druhem masa. Do popředí se dostává hlavně díky své jednoduché přípravě, lehké stravitelnosti, nízké kalorické hodnotě a taky díky nízké ceně. Co bychom však o kuřecím masu měli vědět?

19357×

Základní informace

Z hlediska druhu masa se kuřecí maso řadí do drůbeže. Z kuřete konzumujeme prsa, křídla a stehna. Kosti používáme jen na polévky. Ročně připadne na hlavu 24 kg drůbežího masa (vepřového 40 kg). Krmná kuřata určená na maso se porážejí již před dosažením dospělosti. V obchodech se objevují vykuchaná a oškubaná kuřata o hmotnosti 1 až 1,5 kilogramu, což je postačující porce pro 2 - 4 osoby. V dnešní době jsou trendem chovatelů takzvaní brojleři. Co to je brojler? Slyšeli jste o něm, ale nevíte, co to je? Brojler je původně chápán jako kuře obojího pohlaví. Hmotnosti, při které se poráží, tedy 1,5 kilogramu, dorůstá v průběhu 5 týdnů. Při genetickém šlechtění za účelem vysokých váhových přírůstků bylo zničeno centrum v mozku, které řídí pocit sytosti. Následkem toho tato zvířata nezřízeně "žerou", trpí srdečními vadami, špatnou stavbou kostí a jinými problémy.

Na co si dát pozor?

Vždy bychom při výběru masa měli koukat na kvalitu. Kromě výživové hodnoty, která není patrná na první pohled bychom měli dávat pozor na fyzikální vlastnosti masa: jaká je textura masa, jeho barva, mramorování, vůně.

Kuře a nemoci

Z kuřat se nejčastěji můžeme nakazit salmonelózou (je to také nejčastější způsob salmonelózové nákazy). Drůbeží maso, hlavně brojleří, se salmonelózou infikuje poměrně snadno. Je to hlavně díky rychlovýkrmu, kdy se v jejich těle nestačí vytvořit dostateční imunitní systém. Dále se také můžeme nakazit bakterií Campylobacter jejuni, která způsobuje onemocnění zažívacího traktu a průjmy. Na lidi se pak tyto nemoci přenášejí ze syrového nebo špatně tepelně upraveného masa.

Kuřecí nákupy

Maso bychom měli nakupovat v solidních obchodech, z chladícího boxu a tam, kde víme, že je maso spolehlivě čerstvé. Kuřecí maso můžeme koupit hluboce zmražené a čerstvé. U čerstvého masa vždy kontrolujeme datum spotřeby a balení. Dáváme přednost originálnímu balení výrobce před přebalenými. Určitě se ale vyhýbáme levné drůbeži a nákupu na tržištích. Mohli bychom taky za levný peníz pořídit "báječné" penicilinové kuřátko. Osobně upřednostňuji nákup čerstvého masa před mraženým. Zmražené maso nemá skoro žádnou vůni, takže není poznat, jestli se dávalo mrazit čerstvé nebo kazící. Navíc se mražené maso nesmí znovu zmrazovat, takže pokud se vám kuře cestou domů rozmrazí, nemáte jinou možnost, než jej zpracovat. Čerstvé kuře si sama kuře podle potřeby naporcuji, správně zabalím a uložím do mrazáku. Opravdu čerstvé kuře má nepotrhanou a vlhkou kůži a vysoká prsíčka. Brojleři se vyznačují silnou vrstvou podkožního tuku.

Kuře v kuchyni

Při práci se syrovým masem dodržujeme přísnou hygienu. Na maso bychom si měli pořídit samostatné prkýnko, nádobí a nástroje, které vždy pečlivě umýváme, a nepoužíváme jej na syrovou zeleninu, ovoce nebo jiné potraviny, u kterých víme, že už je nebudeme nijak tepelně upravovat. Hygiena rukou je zde na místě. Rukou, kterou se dotýkáme syrového masa, se nikdy nedotýkáme potravin, které nebudeme dále tepelně upravovat. Bakterie se pak mohou šířit. Mohli bychom pak dopadnout, jak moje kamarádka. Při přípravě syrového králíka nedodržela základní hygienické podmínky a nyní se šestý měsíc léčí na toxoplasmózu. Syrové maso nikdy nezkoušíme! Před každou úpravou maso vždy pečlivě omyjeme a osušíme. Vaření, restování, dušení, pečení a jiné tepelné úpravy musí být důkladné. Kosti nesmí být krvavé a z masa nesmí vytékat růžová šťáva. Pokud kuře pečeme, zkoušíme jej vždy v nejsilnější vrstvě mezi stehnem a tělem.

Příprava kuřete

Mražené kuře před přípravou rozmrazujeme v míse přímo v chladničce nebo ve spíži, kde se zhruba 500 g váhy rozmrazuje asi 3 hodiny. Nerozmrazujeme na kuchyňském stole, kde je moc teplo. Maso se pak rychleji kazí a nezachová si čerstvost. Kuřecí vaříme při vnitřní teplotě alespoň 80 °C. Maso nikdy nejíme, má-li růžovou barvu nebo je-li krvavé. Zabodneme-li vidličku do stehna, musí vytékat čirá nekrvavá šťáva. Ať už si dáme na vaření jakkoliv záležet, rukou, jíž jsme se dotýkali syrového masa a drůbeže, se nedotýkáme žádné potraviny, kterou nebudeme tepelně zpracovávat. Umožňujeme tak dalšímu šíření bakterií.

Skladování kuřete

Čerstvé kuře můžeme skladovat v lednici až 2 dny, za podmínek, že je kuře na talíři, přikryté a vyléváme z něj nahromaděnou krev. Již upečené nebo uvařené kuře bychom měli spotřebovat do 3 dnů. Dáváte přednost kuřecímu nebo vepřovému masu? Foto:Profimedia.cz
Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena