Jak to chodí v kuchyňském studiu

Jak to chodí v kuchyňském studiu

Stavební boom a stále častější rekonstrukce panelových bytů možná nejednoho z nás zavanou do kuchyňského studia. Co zde můžeme očekávat?

8975×

První cesta do kuchyňského studia

Naši známí nám doporučili kuchyňské studio, nebo jsme si jej sami vybrali například na internetu po shlédnutí fotografií realizovaných projektů. Na první cestu do kuchyňského studia s sebou již můžeme vzít nejen naše představy o výsledné kuchyni, ale též řadu důležitých údajů, které po nás projektant bude chtít. Jedná se o rozměry prostoru, ve kterém se bude nacházet kuchyňská linka.

Pro projekt kuchyně jsou důležité nejen rozměry místnosti, ale také umístění a výška oken a dveří. Dále také umístění radiátorů, odtahových šachet a dalších prvků. Zakreslit můžeme i odpady a vývody, avšak ty nejsou například v rodinném domě limitem a dají se předělat. Pokud si na měření sami netroufneme, neměl by být problém pozvat domů přímo zhotovitele nákresu, aby prostor prohlédl, přeměřil a možná již v hlavě měl hrubý náčrt toho, jaký typ kuchyňské linky by byl pro nás ten pravý.

Kuchyňská linka a zvláštní požadavky

Na první návštěvě bude projektanta zajímat jistě i to, zda již máme nějaké představy o tom, co bychom v kuchyni chtěli umístit, co naopak nechceme. Ihned dejme najevo naše požadavky, například kuchyňský barový pult, vestavné spotřebiče, pračku, zvýšenou pracovní desku nebo zvýšený mycí kout. Projektant pak bude mít snazší práci v tom, aby se nám strefil do vkusu.

Připravme se také na pro někoho možná soukromé otázky. Není výjimkou, že projektanta zajímá výška postavy toho, kdo bude v kuchyni vládnout, z čehož se odvíjí výška pracovní desky. Otázka padne jistě i na to, kolik stolovníků se bude v kuchyni scházet či zda je třeba počítat s přítomností malých dětí a linku tím pádem vybavit bezpečnostními prvky. Důležité je i to, zda bude kuchyně sloužit pouze pro vaření, nebo i pro jiné činnosti, jako je žehlení, praní, práce na počítači. V neposlední řadě je nasnadě též otázka plánované finanční investice do kuchyně a s tím související výběr materiálu, z něhož budou zhotovena dvířka.

Druhá cesta do kuchyňského studia

Zhruba po týdnu čekání by měly být hotovy první varianty projektu naší kuchyně. V první fázi projektant navrhne její uspořádání, umístění spotřebičů a úložných prostor. Po konzultaci s námi samozřejmě ještě podle možností návrh upraví.

Dobrý projektant by se rozhodně neměl dopustit toho, že umístí troubu případně varnou desku přímo vedle chladničky. Vedle sporáku by též z obou stran měl navrhnout odkládací plochy, například na hrnec, který potřebujeme odstavit. Nelogické by bylo umístění dřezu na jeden konec linky a sporáku na druhý konec linky, během vaření stále potřebujeme něco umývat či oplachovat.

Kalkulace kuchyňského nábytku

Nábytek máme zvolený, nyní zbývá rozhodnout se též o materiálu a vzhledu pracovní desky, úchytek, barvě dvířek a korpusu. Všechny tyto údaje potřebuje projektant ke kalkulaci zakázky. Mezitím si můžeme promýšlet, pro které spotřebiče se rozhodneme. Protože trendem jsou především vestavné spotřebiče, v příštím článku se na ně podíváme pěkně pod lupou.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena