Vaření.czMagazínExotické ovoce na vánočním stole

Exotické ovoce na vánočním stole

Exotické ovoce na vánočním stole

Exotické ovoce jako je ananas, banány, pomeranče, mango či kokosový ořech se stalo nedílnou součástí našeho jídelníčku. Existuje ale ještě spoustu druhů ovoce, o kterém se moc nemluví, a přesto může naši štědrovečerní tabuli obohatit.

7433×

Granátové jablko

Granátové jablko má svůj původ ve Středomoří. Plod má až 12 cm v průměru, pevná červená slupka skrývá v šesti až dvanácti pouzdrech sladkou šťavnatou dužinu, která obsahuje velké množství semínek. Ke konzumaci se jablko rozkrojí a dužina s pecičkami se vyjí třeba lžičkou. Granátová jablka obsahují vitamín B a C.

Kaki

Kaki nebo také tomel, kterému se přezdívá božská mana, pochází z Koreje a Číny. Plody mají jasně oranžovou až červenou barvu velikosti 6 - 8 cm. Zralé plody jsou lahodné, velmi sladké a svou chutí připomínají broskve. Ovoce se konzumuje oloupané nebo se rozkrojí a vyjí se dužina. Kaki obsahuje vitamin A a C.

Karambola

Karambola pochází z Indie. Plody jsou velké 8 - 12 cm a mají tvar pěti nebo šesticípé hvězdy s ostrými hranami barvy žluté až oranžové. Ovoce se konzumuje čerstvé, hlavě v salátech, ale používá se především jako ozdoba míchaných nápojů. Šťavnatá sladká, někdy až jemně kyselá, dužina má barvu jantaru a ovoce voní po jasmínu. Z ovoce se před konzumací odstraní hnědá žebra a nejedlá semena. Karambola obsahuje vitamin C.

Kumquat

Kumquat, kterému můžeme také říkat trpasličí pomeranč, pochází z Východní Asie. Nejmenší citrusové plody jsou pouze 2 - 4 cm dlouhé, nádherně oranžové barvy. Výrazně aromatické ovoce se konzumuje i s velmi chutnou slupkou, dužina je naopak mírně kyselá, semena nejsou jedlá. Čerstvé ovoce se používá i na ozdobu míchaných nápojů, k výrobě marmelád nebo likérů. Kumquat obsahuje velké množství vitamínu C.

Physalis

Physalis, jinak známý i jako židovská třešeň, pochází z jihoamerického Peru. Velmi aromaticky vonící žlutooranžové plody velikosti třešní se schovávají ve velmi tenkém papírovém kalichu šedozelené barvy. Šťavnatá dužina má sladkokyselou ovocnou chuť připomínající pomeranč či ananas s příjemným aroma karamelu a obsahuje mnoho malých jedlých zrníček. Physalis obsahuje v hojné míře vitamín C a také vitamín A.

A to je pouze 5 zástupců méně známého exotického ovoce. Chcete se dozvědět něco více o vašem oblíbeném exotickém ovoci? Ptejte se v naší diskuzi pod článkem.

Foto: Photos.com
user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena