Vaření.czMagazínDomácí masové konzervy 3.díl

Domácí masové konzervy 3.díl

Domácí masové konzervy 3.díl

Stále je toho mnoho, co bychom si mohli v domácích podmínkách vyzkoušet. Umíme udit, víme, jak konzervovat čerstvé maso. Konzervovat jdou ale také hotové uzeniny - klobásy a párky.

25350×

Konzervování klobás a párků

Při konzervaci těchto výrobků je však potřeba věnovat zvláštní pozornost čistotě a tu pak bezpodmínečně dodržovat.

Praktické rady ke konzervování uzenin

  • Klobásy a párky, které budeme plnit do nádob, se vždy douzují. Při uzení je musíme zavěšovat na dráty, aby místa, kde je párek přetočen, nezůstala syrová. V těchto místech se totiž nejvíce kazí.
  • Před vložením do sklenic klobásy a párky opláchneme v horké vodě, necháme je okapat a pak čistýma rukama plníme do sklenic tak, aby nebyly přeplněny nebo klobásy nebyly pomačkané a pokřivené.
  • Naplněné obaly zalijeme 3% solným lákem, který jsme předem nechali dobře převařit po dobu 5-ti minut. Konzervy ale zaléváme vždy studeným lákem!
  • Uzavřené sklenice vkládáme do vody teplé 80 °C a teplotu vody necháme stoupnout na 90 °C, při které sterilujeme asi 35 minut. Získáme tak polokonzervy s omezenou dobou skladování.

Příklady masových konzerv

Jistě každý má občas chuť ve skromných podmínkách na společné dovolené u vody na dobrý domácí hovězí guláš nebo alespoň na krajíc měkkého dobrého chleba s vepřovým a kyselou okurkou. Proč si tedy nepřipravit před plánovanou dovolenou některé z těchto jídel doma - v klidu, při zachování hygieny a z masa, které sami nakoupíme a upravíme?

Bůčková konzerva

Vepřový bůček bez kosti nakrájíme na větší stejnoměrné kostky a dáme dusit na zlatavě osmaženou cibulku. Přidáme kmín, sůl a rozetřený česnek. Občas promícháme, podléváme vývarem z kostí. Jakmile maso pustí šťávu a přestane být uvnitř krvavé, vyjmeme ho z nádoby a šťávu ještě krátce povaříme. Do připravených obalů plníme nejprve maso, to pak zaléváme vzniklou šťávou. Uzavřeme a ihned sterilujeme asi 40 minut.

Hovězí guláš

Hovězí maso zbavené šlach a přebytečného tuku nakrájíme. Na sádle si osmahneme cibulku, přidáme maso a opékáme. Osolíme, okořeníme a pečeme, dokud maso nepustí šťávu. Podlijeme vývarem z kostí, aby se maso nepřipálilo. Občas podléváme. Měkké maso vyjmeme, omáčku ještě provaříme. Maso plníme do připravených čistých obalů a zaléváme omáčkou tak, aby vnikla až ke dnu sklenice. Zavíčkujeme a ihned sterilujeme asi 30 minut. Po sterilaci ochladíme sklenice ve studené vodě, obal očistíme a rozložíme na stůl k dokonalému vychlazení.

Závěr

Podobným způsobem si můžeme připravit také vepřový guláš, ale i vepřovou pečeni, krkovičku a plecko. Vždy však dodržujeme předepsané postupy a především čistotu - nádob, náčiní, obalů a všech použitých surovin.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena