Vaření.czMagazínDo Nového roku s čistou hlavou

Do Nového roku s čistou hlavou

Do Nového roku s čistou hlavou

I dobrovolní abstinenti si na Silvestra sem tam skleničku alkoholu neodepřou. O to horší má však alkohol pro sváteční pijany důsledky.

11002×

Znát svou míru i na Silvestra

Pro někoho je sedm piv jako nic, jiný se po dvou půllitrech lidově řečeno válí pod stolem. Vše závisí především na našich tělesných předpokladech, tedy na pohlaví, výšce, váze a látkové výměně a samozřejmě na věku osoby. Překvapivě dokonce i na rase a národnosti. Dále též záleží na tom, jaký druh alkoholu pijeme, jak rychle jej pijeme a zda jím plníme plný nebo lačný žaludek. V neposlední řadě je jedním z hledisek to, jak často alkohol pijeme a též momentální rozpoložení, tedy zda jsme zrovna unavení, naštvaní...

Kolik alkoholu tělo vydrží, než se začne viditelně projevovat opilost, tedy nelze předem říci. Můžeme se však zmínit například o tom, za jak zhruba dlouho po požití alkoholu se z nás stanou opět střízlivé bytosti. Pro příklad můžeme uvést, že 1 sklenku vína nebo klasického panáka destilátu tělo ženy o váze 60 kilogramů úplně vstřebá asi za 3 hodiny. Tělo muže o hmotnosti 80 kilo si s jedním pivem či třeba vodkou poradí za 2 hodiny. Přímo hrozivě pak vypadá orientační čas 15 hodin, který tělo potřebuje na vystřízlivění ze 4 piv, 4 panáků a 2 sklenek sektu, což není během Silvestra množství nijak mimořádné.

Připravme se na silvestrovskou oslavu

Připravme naše játra na nebývalou "jedovou" zátěž, kterou jim plánujeme dopřát. Pijme den předem odvar z ostropestřce a i celý první den nového roku mějme tuto zázračnou bylinku po ruce.

Nápoje při oslavách nemíchat a jíst

Když už, vyberme se pro poslední letošní noc jeden druh alkoholu a tomu zůstaňme věrní. Příliš nezáleží, zda se vzhlédneme ve víně či pivu, nebo dáme přednost ředěným alkoholickým nápojům s nealkem, například cole s rumem, vodce s džusem, apod. Před plánovaným večírkem se též pořádně najezme a i během oslav stále něco uždibujme. Vyhněme se kofeinovým nápojům, které organismus odvodňují a též nápojům syceným oxidem uhličitým, ty totiž alkohol jen rozproudí a jeho účinky umocňují. Cítíme-li se opilí, dejme přednost čisté vodě, která alkohol v našem těle rozředí.

První pomoc při kocovině

Asi většina z nás již zažila ten pocit, probudit se po bujaré oslavě s hlavou bolavou jako střep a s neklidným žaludkem. Také únava, která je způsobená tím, že tělo vydává mnoho energie na vypořádání se s alkoholem, je zřejmá. Uvařme si již zmíněný čaj z ostropestřce, dobrá je ale i máta, kopřiva nebo řebříček. Pijme hodně vody, může být ochucená i rozpuštěným celaskonem. Někomu prý pomáhá i mléko. Na vyproštění je výtečný silný hovězí vývar nebo česnečka.

Na závěr nezbývá než dodat, že alkohol sice může rozproudit zábavu, ale rozhodnutí učiněná pod jeho vlivem nebývají ta nejšťastnější. Proto nejen na Silvestra pijme s rozmyslem!

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena