Vaření.czMagazínDěti v naší kuchyni

Děti v naší kuchyni

Děti v naší kuchyni

Ať už je to jakkoliv, jistě mi dáte za pravdu, že jsou chvíle, kdy jste v kuchyni nejraději sami. Bez "radilů", bez zvědavých nebo hladových krků. Co však, když se jedná o děti?

10694×
Někdy máte raději klid pro práci, zejména když připravujete nový, ještě nevyzkoušený pokrm. Nebo když připravujete překvapení pro své nejbližší či ohlášenou návštěvu. To se pak spokojíte pouze s otevřenou kuchařkou, která jediná vám dělá společnost spolu s puštěným repertoárem oblíbených písniček v rádiu. Jsou-li však nablízku malé děti, je často konec klidnému vaření. Musí se nejen dávat pozor na správné dávkování ingrediencí při pečení sladkostí, na omáčku, která se vám může připálit nebo na polévku, která vám může "vyběhnout" z hrnce jako špatně hlídané mléko. Kromě toho všeho pak musíme také sledovat své malé ratolesti, protože právě v kuchyni se jim moc líbí!

Jenže právě zde jim může hrozit nebezpečí:

  • spálené dlaně - pokud chtějí vidět na hrnce, ve kterých si vesele bublá polévka;
  • pořezané prstíky - pokud se jim nestihne poradit, jak správně držet nůž, když nám chtějí pomoci s krájením;
  • krokodýlí slzy - pokud jim včas neumyjeme ruce, ve kterých vám podávali cibuli nebo pálivou papriku;
  • bolavé bříško - když nám z pod rukou ujídají ještě syrové těsto nebo všechno musí ochutnat.
Uplakané oči však budou mít děti každopádně, pokud jim nedovolíme nic z toho, co děláme my sami, protože se nebudou moci chlubit tím, že "doopravdy pomáhaly". Děti totiž chtějí dělat všechno opravdově, spolu s námi. Pokaždé jim nestačí "hrát si na vaření". Lepším řešením je naučit děti nejjednodušší "pomocné" práce, než jim bránit v touze. Na jejich dušičce se to pak odrazí a i přes mnohá vysvětlování si děti nepravdivě myslí, že je nemáme rádi a nemáme o ně zájem. Veďte je tou klikatou cestičkou mezi pracovním stolem kolem sporáku až ke stolu jídelnímu tak, aby se cítily šťastně, ale byly přitom v bezpečí. Naučte je pomáhat vám, když o to projeví zájem, neodmítejte je a nebraňte jim v práci v kuchyni. Dovolte jim třeba jen zdobení pokrmů, přidávání zeleninové přílohy na talíř nebo servírování dezertu ke kávě. Jejich důležitost vzroste a budou se cítit potřebnější ve vaší společnosti. Zároveň se také jistě posílí vztah mezi dítětem a vámi, posílí se důvěra, kterou ve vás děti hledají a později budou mnohem samostatnější - nejen při práci v kuchyni. Pokud se přeci jen obáváte o jejich zdraví, můžete s dětmi uskutečnit výzdobu a přípravu jídelního stolu. Jde přece také o záležitost, která s vařením souvisí. Děti nepohrdnou různými figurkami, které doplní váš jídelní stůl a přitom splní účel kořenky. Budou nadšené, když bude stůl ozdoben barevnými obrázkovými ubrousky, které využijí při samotném stolování. Mají rády barevné sklenice, misky a talíře, na kterých se pokrm podává. Jestliže budou moci spolu s vámi takový stůl nachystat, budou i s větším nadšením jíst a lépe si zapamatují zvláštnost chvíle, kdy o nich prohlásíte: "To bychom bez našeho malého pomocníka nezvládli!" Když však děti udělají něco špatně, nebo se jim něco nepovede, hned jim nespílejte. Nejdříve je třeba jim vysvětlit, co udělaly špatně. Jinak si zapamatují, že za případnou pomoc milované osobě se jim dostalo jen křiku a pár ran na zadek. Děti pak už nemají chuť pomáhat nebo si třeba jen uklízet hračky. Za skvělou pomoc můžeme dětem třeba připravit sladkou dobrotu. Děti samozřejmě mohou s její přípravou pomáhat :

Sušenky zdobené pudinkem

Sušenky rozložíme na tácek. Uvaříme si pudink. Buď podle návodu nebo podle vlastního receptu. Pudink pak necháme v tenké vrstvy vychladnout na plechu nebo na pečícím papíře. Z vychladlého pudinku vykrojíme formičkou na cukroví figurky nebo tvary a těmi pak zdobíme sušenky. Nakonec sušenky zdobíme omytými kousky čerstvého ovoce. Pokud nebudete odhánět malé pomocníky ze své kuchyně, vrátí se vám to jistě v dobrém. Až nebudete mít náladu, až nebudete mít možnost a nebo až prostě budou vaše děti velké, budou vás moci v kuchyni "zaskočit" a vy nebudete mít strach, že by se bez vás neobešly. Budete už jen překvapováni činy vašich dětí, kdy vám uvaří vaše oblíbené jídlo, pomůžou při přípravě pokrmů pro hosty, kteří co nevidět zazvoní nebo kdy jednoduše poznají, že máte chuť na kávu a kousek perníku. Proto bychom měli pomáhat dětem zapojit se do procesu vaření, ve kterém nejde pokaždé jen o zapnutý sporák a ostrý nůž, ale také o uklizené nádobí, připravený čistý stůl nebo pouze o podanou vázu na krásnou voňavou kytičku, kterou uvidí všichni okolo vašeho stolu. Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Stáňa

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena