Vaření.czMagazínCo ještě nevíme o adventu 1.díl

Co ještě nevíme o adventu 1.díl

Co ještě nevíme o adventu 1.díl

V tomto období lidé začínají s předvánoční výzdobou, zdobí si adventní věnce a o první adventní neděli zapalují první ze čtyř svící na adventním věnci.

10439×

Co je to ale advent? Kdy a kde se začal slavit? Je spousta otázek, na které mnozí z nás dosud neznají odpověď.

Co je advent

Adventem je období, kdy lid očekává a připravuje se na narození Ježíše Krista. Samotné slovo advent je odvozeno z latinského "adventu" - příchod. První informace o jeho existenci, tedy o přípravné době na Vánoce - adventu jsou z druhé poloviny 4.století ze Španělska a Galie. Od Kristova narození se pak odvíjí křesťanské chápání času. Jde totiž o důležitý milník v dějinách lidstva. O událostech, které se odehrály, se hovoří jako před narozením Krista nebo po narození Krista. Advent je tak silně spojený s Božím narozením, a proto první neděle adventní je současně prvním dnem církevního roku.

Jak dlouho trvá advent

Adventní doba má vždy čtyři neděle, ale nemusí trvat celé čtyři týdny. Může trvat 22 až 28 dní. Začátek adventu může připadnout na kterýkoliv den mezi 27. listopadem a 3. prosincem. A proč právě čtyři neděle? Tento počet určila církev a jde o otázku dějinného vývoje. Protože neděle byla vždy základem církevního roku, začínal advent v neděli. V Miláně v 6. století začínal advent v neděli po svátku svatého Martina a trval šest neděl. V Římě zase začínal po svátku svaté Kateřiny a měl čtyři neděle. V průběhu staletí se právě římský zvyk stal závazný.

Poslední neděle adventní

Může se stát, že na poslední adventní neděli připadne právě Štědrý večer - 24. prosinec. Je to poslední datum před Slavností narození Páně, která se slaví 25. prosince.

Názvy adventních nedělí

První adventní neděle je neděle železná. Pak následují neděle bronzová, stříbrná a poslední zlatá.

Adventní mše

Církev si připomíná příchod Krista. Nejprve je to jeho druhý příchod na konci času - tedy začátek adventu. Pak se slaví jeho příchod k lidem jako historická událost, která se odehrála před dvěma tisíci lety. A tomu se věnují mše od 17. prosince.

Zdobení věnců

Vytváření a zdobení věnců patří k mladším zvykům. Kořeny bychom nalezli v Německu a v Rakousku, kde se věnce začaly objevovat v polovině devatenáctého století. Adventní věnce jsou prvními posly blížících se vánočních svátků. Věnce mají kruhový tvar, který symbolizuje jednotu lidí s Bohem. Věnce se připravují ze zelených větviček jehličnanů. Tím se totiž symbolizovala naděje na věčný život, který Ježíš přislíbil křesťanům.

Barva adventu

Pokud chceme i dnes dodržovat pravidla, pak musíme mít na paměti, že barvou adventu je fialová. Proto by svíčky na adventním věnci měly mít barvu fialovou. Až na jednu, která má být růžová a symbolizuje třetí adventní neděli, ta je nedělí radosti.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena