Vaření.czMagazínCitrusové plody na našem stole

Citrusové plody na našem stole

Citrusové plody na našem stole

Pomeranče, mandarinky, grepy, citrony či limety patří do početné skupiny ovoce, které jednoduše nazýváme citrusy. Mají svěží chuť, krásnou barvu a jsou plné vitamínů.

20014×

Původ a pěstování citrusů

Citrusové plody patří k nejstaršímu a nejvýznamnějšímu ovoci na světě. Byly pěstovány již před 4000 lety. Vývojové centrum citrusů se pravděpodobně rozkládá na Malajském souostroví a sahá až po Indii a Čínu. Arabští obchodníci s sebou přinesli citrusové plody do oblasti Středozemního moře. V 10. století Arabové toto zdravé ovoce přinesli do Afriky a poté do Španělska. Do Evropy se citrusy dostaly díky Kryštofu Kolumbovi, který semena těchto plodů vzal s sebou do Nového světa. Španělští mořeplavci museli zasadit 100 semen na každém místě, kde přistáli.

V současné době se citrusy pěstují, kromě zemí ležících v oblasti Středozemního moře, také v Kalifornii, na Floridě a v Brazílii. Pomeranče se pěstují převážně ve Španělsku, Argentině, Maroku či Itálii. Citrony se k nám dostávají z Itálie, Španělska, Portugalska, Řecka, Kypru či Egypta. Nesmíme zapomenout na dovoz citronů z USA, převážně z Floridy a Kalifornie. Grepy se dostanou na náš stůl až z Jihoafrické republiky, Izraele, ze Španělska a Maroka. Mandarinky se pěstují ve Francii, v Turecku či na Floridě. Pěstování citrusů je možné i v našem klimatické pásmu, jejich pěstování není ale snadné, proto je důležitá optimální péče. Pokud však rostlinám nabídnete veškeré podmínky pro to, aby se jim dobře dařilo, vyrostou v atraktivní okrasné a užitkové rostliny.

Přehled nejkrásnějších citrusů

Pomeranč (citroník čínský)

Pomeranč pochází z Číny, ale pěstuje se v subtropech na celém světě. Plody pomerančovníku jsou oranžovožluté, mají kulovitý tvar, ale mohou být i oválné až vejčité, nahoře a dole bývají často lehce zploštělé. Dužnina pomerančů je rozdělená do segmentů, bývá oranžově až červeně zbarvená a chutná sladce nebo lehce sladkokysele. Plody pomerančovníku se dělí do tří skupin - bledé, pupečné a krvavé pomeranče. Pomeranče jsou s 30 milióny tun roční produkce hospodářsky nejvýznamnějšími citrusovými plody. Obsahují mnoho vitamínů, hlavně vitamín C, a ovocných kyselin. Pomeranče slouží k přípravě džusů, výborná je pomerančová marmeláda, ale hlavně se konzumují oloupané plody.

Mandarinka (citroník sladký)

Mandarinky se řadí k nejstarším citrusovým plodům a pocházejí z jihovýchodní Asie. Dnes se pěstují také ve Středomoří a v USA. Ve starověku byla jejich konzumace vyhrazena v jejich vlasti pouze nejvýše postaveným osobám - mandarínům - odtud také jejich název. Podle jiných historických pramenů byly mandarinky poprvé vypěstovány na ostrově Mauricius, který byl domorodci nazýván Mandara a odtud měl být odvozen název pro mandarinku. Plody citroníku sladkého jsou kulovité bobule, které mají voskovitou, oranžově zbarvenou slupku. Slupka jde většinou snadno oloupat. Dužnina mandarinek je rozdělená do segmentů a je oranžově zbarvená. Mandarinky obsahují hodně zrn (pecek), proto byly vypěstovány druhy bez pecek, nazývané satsumy a klementiny. Mandarinky jsou bohatým zdrojem vitamínu C, dalé obsahují pektin, který pomáhá snižovat hodnoty krevního cholesterolu. Mandarinky kupujeme převážně v zimním období, protože jsou spjaty s vánočními svátky.

Grapefruit (citroník rajský)

Původně pochází ze západní Indie, v současné době se pěstuje v Izraeli, jižní Africe a na Floridě. To, zda grapefruit vznikl křížením pomeranče a citroníku největšího, nebo jako mutace citroníku největšího, není zcela jasné. Plody jsou větší než pomeranče, zpravidla jsou bez semen a mají žluté až oranžovožluté zbarvení. Dužnina je rozdělená na dílky a je žlutě, růžově až červeně zabarvená. Hořká chuť grepů pochází z látky zvané naringin. Tato látka působí očistně, oživuje, lehce projímá a podporuje látkovou výměnu. Plody obsahují vitamín B, C a jsou velmi šťavnaté. Z grepů se převážně vyrábějí džusy, konzumuje se také oloupaný plod. Pro svoji hořkou chuť nejsou grepy moc oblíbené.

Citron (citroník kyselý)

Domovem citronů je oblast západní Asie a jižní Číny. Dnes se pěstují v Asii, střední a jižní Americe. Citrony jsou považovány za ovoce i za koření. Jde o kyselé, šťavnaté plody, které jsou podélně oválné až vejčité a na konci mívají často bradavčitý výrůstek. Na světě existuje více než 100 druhů citronů. Dužnina citronů je rozdělena do segmentů a má žluté zabarvení. Plody obsahují hodně vitamínu C a 3,5 - 7% kyseliny citronové. Šťáva, ale i chemicky neošetřená kůra, se používá k ochucení pokrmů a nápojů. Citronová šťáva se používá také při výrobě parfémů, olejů a ve farmaceutickém průmyslu. Kuchařky využívají citronovou šťávu k dochucení omáček či salátů, citronovou kůru do moučníků a cukroví.

Citroník limeta

Limety pocházejí z jižní Asie a upřednostňují subtropické a tropické klima. Toto ovoce má vejčité plody se zelenou slupkou. Dužnina je zelenavá a rozdělená do segmentů. Limety se sklízejí nezralé, ale i přesto jsou velice šťavnaté. Jejich čerstvá šťáva je velmi aromatická, proto se používá do koktejlů (Mojito) či k marinování masa a ryb. Limety dělíme na dva druhy - mexické a perské. Mexické limety jsou malé a mají zelenou barvu. Narozdíl od perských limet, které jsou větší a mají žluté zabarvení. V našich obchodech jsou k dostání většinou zelené limety, plody perské limety se u nás prodávají zřídka.

Co říci závěrem?

Citrusové plody jsou důležité, protože obsahují hodně přírodního vitamínu C. Citrusy bychom měli pravidelně zahrnovat do našich jídelníčků, nejlepší je začít hned ráno a dát si sklenku pomerančové šťávy k snídani a oběd doplnit třeba mandarinkou či grepem. Obsahují také látky, které se nazývají limonoidy, a které dokážou preventivně předcházet vzniku rakoviny, zpomalovat její růst a dokonce hubit buňky nádorů. Na našem trhu je dostatečné množství citrusových plodů, stačí si jen vybrat.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena