Vaření.czMagazínBylinkami proti našim neduhům

Bylinkami proti našim neduhům

Bylinkami proti našim neduhům

Moje prababička vždycky říkala, že není na světě bylinka, aby na nějakou bolístku nebyla. Každá bylinka se může použít pro zmírnění, utlumení nebo k léčbě nějaké nemoci.

6693×

Bylinky proti zánětu mandlí

Mandle dokážou vytvářet protilátky, které hubí bakterie a jiné cizí látky procházející ústy. To je ale také vyčerpává, což se projevuje potížemi s polykáním, bolestí i horečkou.

Šalvěj

Šalvěj má vysoký obsah tříslovin a dokáže hojit záněty. Doporučuje se šalvějový čaj - 3x denně nebo kloktání vlažného odvaru.

Cibule

Oloupanou cibuli nakrájíme na kolečka a spolu se 3 rozmačkanými horkými vařenými bramborami dáme do lněného sáčku. Necháme mírně vychladnout, přiložíme na krk a omotáme šálou.

Měsíček

Měsíček má dobré protizánětlivé účinky. Doporučuje se pít čaj ze sušených květů několikrát denně nebo pravidelné kloktání odvaru.

Bylinkami proti zánětu krku

Záněty krku a hltanu jsou průvodcem nachlazení. Sliznice zánětem reagují na napadení viry, což se projevuje bolestí a potížemi při polykání.

Jitrocel

Jitrocel chrání sliznici, mírní chrapot i polykací obtíže. Pro úlevu nám pomůže kloktání studeného výluhu - dvě lžičky listu necháme dvě hodiny louhovat v šálku studené vody, potom vše scedíme a mírně ohřejeme.

Sléz

Slizové látky, které sléz obsahuje, rychle uklidní podrážděnou sliznici. Úlevu nám přinese kloktání studeného výluhu - lžíci listu a dvě lžíce květu necháme v šálku vylouhovat a pak scedíme.

Šalvěj

Šalvěj působí protizánětlivě a podporuje hojení. Pití čaje z listu nebo kloktání roztoku silice uleví našemu krku.

Bylinky na podrážděný žaludek

Podrážděný žaludek se projevuje pocitem plnosti, říháním, pálením žáhy, nevolností, zvracením i plynatostí. V takovém případě je potřeba posílit tvorbu žaludečních šťáv.

Kmín

Pití čaje z roztlučených plodů 3x denně pomůže odstranit křeče, působí protizánětlivě, podporuje pohyb střev a podporuje tvorbu žaludečních šťáv.

Fenykl

Pití čaje z roztlučených plodů působí proti bakteriím, podporuje pohyb žaludku i střev a zklidňuje žaludeční sliznice.

Bazalka

Pití šálku čaje z bazalkové natě 3x denně podporuje trávící činnost, omezuje nadýmání i plynatost. Bazalka má také protikřečové účinky.

Bylinky a průjem

Průjem nejčastěji vyvolávají bakterie, stres a neobvyklá jídla. Tlusté střevo přestane odnímat z potravy vodu a zahušťovat ji. Výsledkem je tekutá stolice.

Ostružiník

Pití teplého čaje z listí ostružiníku pomůže vytvořit ochrannou membránu a ochránit tak střevo před podrážděním bakteriálními jedy.

Řepík

Pití teplého čaje 4x denně pomáhá zklidnit podrážděné střevo a povzbuzuje činnost žaludku i žlučníku.

Dub

Kůra z mladých větví dubu obsahuje třísloviny, které působí protibakteriálně i protizánětlivě. Pití svařeného, studeného výluhu 4x denně nás zbaví potíží.

Foto: Pixmac.cz
user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena