Vaření.czMagazínBulharská kuchyně

Bulharská kuchyně

Bulharská kuchyně

Slyšeli jste někdy někoho, že by si stěžoval na bulharskou kuchyni? Já tedy ne. Je to zřejmě tím, že využívá širokou paletu čerstvých surovin.

9282×

Základní charakteristika kuchyně Bulharů

Bulharská kuchyně patří mezi nejzdravější v Evropě. Částečně je inspirována jugoslávskou, řeckou a tureckou. Pokrmy jsou velmi lehké a zdravé, což je zapříčiněno celoročním dostatkem zeleniny, sladkovodních a mořských ryb. Zvláštní postavení mají i mléčné výrobky.

Nejpoužívanější suroviny v bulharské kuchyni

Masové pokrmy se připravují z libových druhů skopového, kuřecího a rybího masa, z možných úprav uveďme rožnění nebo dušení. Pestré zeleninové přílohy i čerstvé saláty zajišťuje všudypřítomný dostatek rajčat, zelí, salátů, cibule, okurek, paprik, květáků či baklažánů. Dalšími typickými přílohami jsou rýže, fazole a bílé pečivo. Bulhaři jsou samozřejmě i pěstiteli čerstvého ovoce, především jahod, jablek, melounů vodních, hroznového vína, meruněk a švestek

Samostatnou kapitolou jsou mléčné výrobky, téměř v žádném pokrmu nechybí jogurt či některý z vynikajících sýrů, například slaný sýr Sirene, který povyšuje směs zeleniny na známý šopský salát.

K dochucování jídel se používají běžná koření, jako je pepř, tymián, mletá paprika, saturejka, česnek, fenykl či petržel.

Když se řekne...

Kiselo mljako

Tyto řídké jogurty Bulhaři konzumují každodenně, dodávají tak svým střevům důležitá probiotika.

Čorba

Tyto nakyslé druhy polévek se připravují z masa, ryb či zeleniny a jsou dochuceny octem nebo kysaným mlékem.

Tarator

Vedle čorb se zejména v létě podávají také osvěžující studené polévky z ovoce nebo zeleniny, příkladem je okurková polévka Tarator.

Musaka

Zapékaný pokrm z brambor, zeleniny a masa je typický pro celou balkánskou oblast.

Sarmi

Vinné nebo zelné listy plněné kořeněným mletým masem a rýží.

Kjufteta

Masové placičky nebo kuličky opékané na roštu.

Imambajald

Vařená směs z baklažánů, paprik a rajčat. Podává se zastudena jako salát.

Šopska salata

Směs krájených rajčat, paprik, okurek a cibule posypaná vynikajícím sýrem sirene. U nás jej nahrazujeme fetou nebo balkánským sýrem.

Rakija

Oblíbená pálenka z peckovin má dva silné konkurenty, mátový likér Menta a Mastiku kořeněnou mastixovou pryskyřicí.

Místní vína

Bulhaři jsou považováni za jednu z evropských vinařských velmocí. Hlavní pěstitelské oblasti se nacházejí v Podunajské nížině, v Thrácké nížině a v okolí přímořských letovisek Varna, Šumen a Burgas. V bulharských restauracích vám jistě budou nabídnuty odrůdy Merlot, Cabernet Sauvignon, Muškát či originální Melnik.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena