Vaření.czMagazínAť už jsou Vánoce za námi

Ať už jsou Vánoce za námi

Ať už jsou Vánoce za námi

Ač si to mnozí z nás neumí představit, existují lidé, kteří vánoční svátky doslova protrpí. Pokud je to i váš případ, radujte se, nejste v tom rozhodně sami.

14344×

Důvody, proč někteří lidé vánoční svátky nemají rádi, jsou různé. Nejhůře svátky konce roku prožívají ti, kteří žijí sami, nebo ti, kteří během roku ztratili někoho blízkého. Vánočnímu shonu se ovšem brání i řada dalších lidí, kterým vadí především materiální povaha a komerčnost Vánoc, ale i nucená přetvářka mezi členy rodiny.

Vánoční shon

Vše začíná již v září, obchody se plní dekoracemi, Santa Clausové zdobí každou druhou výlohu. Čím více se blíží 24. prosinec, tím jsou snahy prodejců úpornější. Slevové akce, akční výprodeje, vystoupení hvězdiček popmusic, to vše obchodníci rozhodně nedělají pro nás, ale spíše pro sebe ve snaze vytáhnout z našich kapes nějakou tu korunu navíc. Kromě nich se objevují i kapsáři, kterým jde v podstatě o to samé. Davy lidí většinu z nás znervózňují a rozhodně k pohodě Vánoc nepřispívají. K tomu představa vánočního úklidu, nenapečeného cukroví, nezajištěného stromečku. A to vše kvůli jedinému dni v roce.

Rodinná přetvářka

V duchu hesla: „Alespoň na ty Vánoce se k sobě chovejme hezky“, je švagrová najednou naší nejlepší kamarádkou. Tchyni chválíme očividně spálené a nerozleželé cukroví. Prostě se snažíme udržet rodinnou pohodu stůj co stůj i přes napětí, které je ve vzduchu cítit více než skořice, a které možná stejně skončí hádkou.

Dárky a zase dárky

„S tchyní si mezi dveřmi vyměníme obálky, já dám dva tisíce jí, ona dá dva tisíce mě. A k tomu po mě požaduje bezbřehou vděčnost za takový dar,“ říká z vlastní zkušenosti kamarádka Hanka. Problematických dárků je však více, ovšem pokud je ke konci roku vůbec máme všechny z čeho koupit. Jak potěšit našeho potomka, který si nepřeje nic jiného než hračku z letáku za hříšné peníze? Jak skrýt rozpaky nad nechtěnými dary? Jak mít radost z neužitečných hloupostí, které nám Ježíšek nadělil? Přitom by stačilo jen upřímné přání zdraví a štěstí do nového roku.

Ať se stoly prohýbají

Už od listopadu pečeme cukroví, kdo nemá na Vánoce alespoň 10 druhů, je takříkajíc out. Nesmyslné nároky na to, co má být součástí sváteční tabule gradují. Bramborový salát, řízky, smažená ryba, klobásy, sváteční pečeně, husa, chlebíčky, jednohubky, dezerty, alkohol, to je jen zlomek toho, co náš žaludek musí strávit.

Vánoce po celý rok

Milými pozornostmi můžeme naše blízké přeci překvapovat celý rok. Stejně tak se můžeme častěji scházet u stolu a společně povečeřet. Častěji navštěvujme naše rodiče a prarodiče a častěji jim dokazujme, co pro nás znamenají, svými činy a nikoli dary.

Já osobně mám Vánoce ráda, ale bohužel vánoční atmosféra pro mě trvá jen pár hodin na Štědrý večer. Navíc ani při pohledu z okna zimní náladu již několikátý rok nic nepřipomíná. Říkám si, zda za těch pár chvil to měsíční pachtění vůbec stojí. Mě ano, jsem ráda, že alespoň tento jediný den v roce zasedne rodina společně ke stolu. Ale přeci jen bych si přála zažít atmosféru Vánoc tak, jak se slavily před sto lety.

Foto: Profimedia

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena