Při výběru olivového oleje v supermarketu můžeme tápat. Regály jsou plné známých globálních značek a v české gastronomii olivový olej své pevné místo nemá. Přesto olivový olej běžně nakupujeme a často chceme koupit z nabídky ten nejlepší. Podle čeho se při výběru řídit?
-> Olivový olej, poklad ze Středomoří
Nejlepší volbou je vždy extra panenský olivový olej (Extra Virgin Olive Oil), který je nejméně zpracovaný. Jde o olej získaný mechanicky lisováním výběrových oliv za studena a má nejvyšší obsah prospěšných látek.
Panenský olej je pak také získává rovněž lisováním, jen olivy nepocházejí z výběru. Jak panenský tak extra panenský se hodí hlavně do zeleninových salátů a studené kuchyně.
Etiketa uvádí, odkud pocházejí olivy a kde byl olej vyroben. Nejlepší je volit oleje s jasným označením země původu, například z Itálie, Řecka, Španělska nebo Portugalska. Pokud je na obalu napsáno, že olej pochází ze „směsi EU“ nebo „směsi mimo EU“, půjde o méně kvalitní produkt.
Ve směsích olejů se totiž ztrácejí chuťové vlastnosti jednotlivých regionů, které odrážejí místní pěstitelské podmínky.
-> Olivový olej nakupujeme s rozmyslem
Lahve a obaly olejů mohou uvádět loga, které garantují kvalitu a původ oleje. Mezi nejdůležitější patří například:
Panenský olivový olej by měl být uschován v temnu. Světlo totiž urychluje rozklad oleje a snižuje tím jeho kvalitu.
-> Jak připravit domácí pesto krok za krokem
Na obalu dobrého oleje bývá uvedeno datum sklizně oliv nebo datum výroby. Čerstvost je klíčová – nejlepší chuť a kvalitu má olej do jednoho roku od sklizně. Datum spotřeby by mělo být alespoň dva roky od zakoupení, ale čím čerstvější, tím lepší.
Kyselost je důležitým ukazatelem kvality. Sděluje totiž, jak hodně byly olivy mechanicky poškozené před zpracováním. Jde o chemický parametr, jehož maximální hodnoty hlídá evropská legislativa. Pro extra panenský olivový olej by měla být kyselost nižší než 0,8 %. Čím nižší hodnota, tím je olej kvalitnější. Někteří výrobci tuto informaci uvádějí na etiketě.
Kvalitní extra panenské olivové oleje často obsahují na etiketě popis chuťového profilu, například:
Kvalitní extra panenský olivový olej není levný. Pokud vidíte velmi nízkou cenu, pravděpodobně jde o směs různých olejů nebo olej nižší kvality.
-> Aglio olio špagety krok za krokem
Pokud si chcete být jistí kvalitou, můžete olej před koupí nejdřív ochutnat. To se vám však podaří spíš u soukromých prodejců než v obchodě.
Některé renomované značky nabízejí stabilní kvalitu, například Monini, De Cecco, Filippo Berio, nebo Gaea. Tyto značky často investují do kontrol kvality a nabízejí dobrý poměr cena/kvalita.
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena