Vaření.czMagazínTřiďte odpad správně!

Třiďte odpad správně!

Třiďte odpad správně!

Umíte si poradit s odpadem z domácnosti, nebo raději vše dáváte do nádob na směsný odpad?

2909×

Možná vás překvapí fakt, že podle statistik produkují Češi "pouze" 317 kg odpadu na osobu a v rámci Evropské unie jsme na tom nejlépe. Mluvčí společnosti A.S.A., která na českém trhu působí již od roku 1992, paní Marie Mocková, ovšem prozrazuje i stinnou stránku našeho prvenství: „Bohužel také velmi málo recyklujeme. Co se třídění odpadů týče, stále zůstáváme na chvostu za ostatními zeměmi EU.“ 

Jedním z nejčastějších argumentů, proč někteří z nás netřídí, jsou úplně chybějící kontejnery na separovaný odpad, nebo jejich velká docházková vzdálenost. Vytváření těchto "hnízd", jak se místům, kde se tyto speciální barevné kontejnery nachází, říká, je většinou v rukou obce, coby objednavatele svozu. Nejsme-li tedy se situací třeba v naší čtvrti spokojeni, obraťme se na příslušný městský úřad. Podle Marie Mockové se však situace všeobecně rok od roku zlepšuje.

Jak si poradit s odpady z domácností?

Protože pozdější dotřídění směsného komunálního odpadu již není možné, musí se o třídění zasadit každý z nás sám. Velkoobjemový odpad, elektrošrot, ale i nebezpečné odpady jako jsou zbytky olejů, barev a též léky, odvezme rovnou na sběrný dvůr, kde se odborný personál postará o správnou likvidaci. Tamtéž můžeme odvést i drobný stavební odpad a biologicky rozložitelný odpad rostlinného původu.

Pokud nemáme v blízkosti domova hnízda na separovaný odpad pro druhotné suroviny, i ten můžeme odložit na sběrném dvoře, opět ale správně roztříděný.

Žlutý kontejner

S čím se můžeme vydat ke žlutému kontejneru? Patří do něj sešlápnuté PET lahve od nápojů včetně víčka i etikety, které se oddělí při dalším zpracování. Dále do něj můžeme vhodit i obaly od aviváží, šamponů, čistících prostředků, dokonce i rozlámaný polystyren, sáčky, fólie a další plastové obaly a kelímky. Není nutné je před vhozením vymývat, i když obaly od potravin pak samozřejmě vytvářejí zápach. Naopak zbylý obsah v obalech od kosmetických přípravků pomáhá při jejich dalším zpracování.

Po zpracování a dotřídění na různé typy plastů najde polystyren své využití ve stavebních izolacích, z PET lahví se vyrábí nové lahve nebo textilní vlákna, z dalších plastů třeba nové igelitové sáčky.

Zelený kontejner

V zeleném kontejneru pracovníci třídící linky uvítají pouze barevné tabulové sklo, lahve a sklenice, u nichž opět není na závadu etiketa. Naopak je nepotěší keramika, porcelán, tabulové sklo s kovovou mřížkou, autoskla, žárovky nebo zrcadla.

Skleněný odpad po hrubém dotřídění putuje do skláren, dočistí se, roztřídí se dle barev, rozdrtí a znovu použije k výrobě skleněných produktů. Například pivní lahve obsahují dokonce až 90% recyklovaného skleněného odpadu!

Modrý kontejner

Modrá barva rovná se kontejner na papír. Vhazujeme tam noviny, časopisy, kancelářský papír, balicí papír a složené kartonové krabice. Silně znečištěný papír nebo dřevo tam nepatří. Ani odložením papíru do příslušné popelnice ale ještě není třídění hotové, obsluha třídící linky opět papír roztřiďuje dle typu.

Papír se následně ve velkých slisovaných balících odváží do papíren a po rozemletí slouží jako příměs k výrobě novinového papíru, lepenkových krabic a toaletního papíru. Takto se může recyklovat až sedmkrát. Pak už je papírenské vlákno tak znehodnocené, že se z něj stane kal, jenž se zachycuje v čistírnách odpadních vod. I kal ale má po odvodnění své využití při výrobě pálených cihel.

Je zřejmé, že prakticky každý odpad může najít nové a smysluplné využití.

Foto: Photos.com
user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena